Тема: Визначення
валентності елементів за формулами бінарних сполук,складання формул бінарних
сполук за валентністю елементів.
Цілі уроку
Освітні:узагальнити знання
про валентність,закріпити вміння визначати валентності хімічних елементів за формулою
сполук; сформувати вміння складати хімічні формули бінарних сполук за
валентністю елементів.
Розвивальні:Розвивати логічне
мислення, уміння аналізувати та вирішувати проблемні питання, сприяти мотивації
пізнавального процесу.
Виховні:виховувати цілеспрямованість,
прагнення до успішності.
Очікуваний
результат: Засвоєння понять «валентності»,сформування
навичок визначення валентності за формулами та складання формул бінарних
сполук, сформованість уявлення про будову речовини.
Тип уроку: комбінований
Методи та прийоми:
Репродуктивний: « Лото»;
Інтерактивний : « Сонечко», «
Плескання в долоні», «Вітрила», « Прес».
Основні терміни та
поняття: валентність, бінарні сполуки, хімічні формули , індекси, алгоритм, атоми,
молекули, хімічний елемент.
Обладнання: дидактичний матеріал, мультимедійна презентація вчителя,
екран для демонстрування, зразки речовин
Хід уроку
І. Організаційний етап
Вправа на вироблення зворотного зв’язку «плескання в долоньки», учитель-учні. (Протягом уроку)
(Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на
робочий настрій)
- Вітаю вас діти. Сьогодні незвичайний урок: за вікном
гарна погода , в класі в нас багато гостей і всі ми готові до спілкування. І
тільки в спільній співпраці , яка
залежить від кожного з нас – наш урок буде успішний! На минулому уроці ми ознайомились з поняттям
«валентність» - це здатність елементів утворювати зв’язки за допомогою, яких
утворюються речовини, а таких речовин існує багато , вони різні, особливі - як
і ми з вами. І сьогодні ми будемо працювати разом, але кожен має можливість
виявити себе як найкраще.
- Налаштуватись на роботу допоможе наше сонечко. Воно
намальовано пунктирними лініями, пропоную завершити малюнок та прикріпити на
дошці за кольорами смайликів.
·
Вправа « Сонечко»
-
Утворюється символ олімпійських ігор (
факел)
Отже, сьогодні наш урок пройде у вигляді марафону ,
тільки він буде хімічний. Найактивніші і найстаранніші отримуватимуть смайлики
і складатимуть їх у свої персональні файли . Хто виявить найбільшу
наполегливість – матиме найкращий результат.
Як усі змагання
наше також має свої правила ( слайд №2)
Нехай ці слова
стануть девізом нашого уроку
ІІ.
Основна частина
1.
Повідомлення теми уроку
, колективне формування завдань і цілей уроку.(слайд №3)
·
На змаганнях всі
учасники спочатку реєструються , тому запишемо
в зошити число і тему уроку.
·
Ознайомившись з
темою уроку кожен з вас ставить перед собою індивідуальні завдання , пропоную
вам їх озвучити. Деякі з них ми запишемо на дошці.
( запис на дошці)
-
Докладемо максимум
зусиль, щоб досягти мети, як це
зробили наші земляки, жителі Полтавщини:
Євгеній Богодайко, Юрій Божинський, Ярослав Денисенко та Дмитро Виноградець, наші плавці, які поповнили паралімпійську
скарбничку Полтавщини цього року
золотими нагородами ( Слайд №4)
2.
Актуалізація
опорних знань.
Перша етап нашого
марафону «Тренувальний табір»
·
Вправа «ЛОТО» Пропоную вам потренувати свою швидкість та
уважність
Кожен учень отримує картку і закреслює поняття про яке йде мова , хто
перший закреслить першу лінію - отримує
смайлик, потім завершимо роботу і перевіримо вашу уважність, найуважніший також
отримує смайлик.
( Використовуємо смайлики двох кольорів: тим учням, що були швидші та уважніші - кольору сонця, іншим зелені - кольору надії та розвитку.)
Валентність
|
Складна речовина
|
метали
|
один
|
озон
|
Хімічна формула
|
сталу
|
карбон
|
Валентність
|
змінна
|
Хімічний елемент
|
кисень
|
бінарні
|
Проста
речовина
|
два
|
Валентність
|
Проста
речовина
|
метали
|
два
|
озон
|
Хімічна формула
|
Складна речовина
|
карбон
|
Хімічна формула
|
змінна
|
Хімічний елемент
|
сталу
|
бінарні
|
Проста
речовина
|
один
|
Валентність
|
Складна речовина
|
метали
|
один
|
озон
|
Хімічна формула
|
сталу
|
Складна речовина
|
бінарні
|
змінна
|
Хімічний елемент
|
кисень
|
бінарні
|
Проста
речовина
|
два
|
1. Властивість атомів хімічного елемена з’єднуватися з певним числом атомів того самого або інших
хімічних елементів називається (Валентність)
2. Валентність атома Гідрогену – (1),
3.
Проста речовина, до
складу якої входить два атома - ( кисень)
4. Сполуки, які містять в своєму складі атоми двох елементів
називаються (Бінарними).
5. Речовина утворена атомами одного виду називається
(Проста)
6. Речовина утворена атомами двох і більше видів називається
( Складна)
7. Умовний запис речовини за допомогою хімічних символів та
індексів
( хімічна формула)
8. Алюміній має валентність ( сталу)
9. Це речовина , що утворює захисний шар нашої планети (
Озон)
10. Атоми одного виду утворюють ( хімічний
елемент)
1 11. Мідь , залізо, алюміній - (метали)
12. Валентність атома Оксигену ( два)
13. Валентність буває стала і ( змінна)
-
Які слова
повторюються у ваших картках ( діти називають , вчитель вивішує їх на дошці )
-
Ці слова є базовими
для нашого уроку. З ваших карток можна навести приклади цих понять. Знайдіть їх
і назвіть. (Учитель дописує на дошці)
Хімічна
формула Валентність Проста речовина Складна речовина Бінарна сполука
О2, О3, Н2 О І,ІІ Кисень озон вода вода
О два, О- три
Гідроген оксид ( правильно
читати формули)
Вправа «Шахматна партія» Продовжуючи тему спорту, хочу розповісти проте , що наймолодший шахіст України живе в Харкові. (слайд№5)
Тихону Черняєву –
п'ять років, впродовж одного року він виконав норми всіх 4 спортивних розрядів,
став учасником Чемпіонату серед хлопчиків та дівчаток до 8 років і на сьогодні
є наймолодшим шахістом-першорозрядником в Україні.
Тож і вам пропоную
«шахматну партію»:
Встановіть послідовність кроків в алгоритмі ,
для визначення валентності в сполуках. На партах у вас є картки з даним завдання:
Час за пісочним годинником.
Алгоритм визначення валентності
Дії
|
Порядок
виконання
|
Отримане число
поділити на валентність другого елемента
|
?
|
Помножити її на
індекс
|
?
|
Записати сталу валентність
|
?
|
Записати отриманий
індекс
|
?
|
(Слайд №6) самоперевірка в кого правильно смайлик
3.
Повторення
та закріплення практичних навичок.
Наступний етап « Хімічна естафета» Кожен має завдання
з формулами, потрібно визначити валентність елементів в сполуках . ( Відведено час пісочний
годинник)
Хімічна
естафета
Na2
O
|
Al 2 O
3
|
Si O 2
|
N H 3
|
C O 2
|
С О
|
·
Вправа «Вітрила» Перевіряють самостійно , роблять проколи ручкою
(Слайд №7) Відповідно
до результату отримують смайлики.
Слайд № 8
Фізкультхвилинка
Учні хімію вивчали,
інтелект свій тренували,
як наставчас відпочинку
Встали всі на фізхвилинку.
Пропоную пофантазувати і повторити рухи спортсменів.
До нас в гості йдуть штангісти,
Вітаємо штангістів,
Вчимось плавати у плавців,
Стрибаємо краще стрибунів з жердиною
Тренуємось сходити на п’єдестал
Передаємо вітання тим хто на трибунах
відпочиваємо після змагань і сідаємо на місця
4. Вивчення нового матеріалу. ( Пояснення
вчителя з демонструванням досліду)
- Пропоную об’єднатись в групи, поверніться до парти, що за вами.
Зверніть увагу на зразки речовин: знайдіть пластинку з міді, заліза , знайдіть
відому всім школярам крейду і всім вам відому воду. Розгляньте. Всі ці речовини
різні за зовнішнім виглядом і по
різному проявляють себе в хімічних
реакціях. Пропоную перевірити це. (учитель нагадує правила ТБ і демонструє реакції взаємодії крейди і води та
крейди і кислоти)
Чим
відрізняються реакції ? Чому ? Чи однакових
якісний та кількісний склад
речовин ?
Отже, речовини відрізняються якісним та
кількісним складом, тобто будовою, а
на хімії ми будову умовно записуємо у вигляді формули. Тому нам важливо навчитись правильно
їх моделювати.
На прикладі всім вам відомої речовини води змоделюємо її
формулу. До складу молекули входять атоми
Оксигену та Гідрогену О Н. (Слайд № 9)
( Оксисен має
валентність ІІ - утворює 2 зв’язки, Н –
І , утворює один зв’язок, тому таких атомів у молекулі –два.) ( Слайд № 10) Як зображено на моделі
молекули, кількість зв’язків повинна бути урівноваженою.
- Колективно змоделюємо
формулу речовини натрій оксиду та спробуємо разом сформувати алгоритм складання
формул за відомою валентністю.
NaО спочатку нам
потрібно визначити скільки зв’язків будуть
утворювати дані атоми, тобто записати валентність цих сполук. Це перший крок алгоритму. Урівноваженість зв’язків, буде визначати спільне кратне для обох значень
валентностей. Тобто другий крок –
знаходимо спільне кратне …Третій крок
алгоритму - спільне кратне ділимо на валентність. Отримане число
відповідає кількості атомів,тобто це і є наш індекс. Озвучте послідовно наші
дії.
(Роздати пам’ятки)
Перевіряємо чи
впорались ми із завданням. Ці пам’ятки вклейте в зошити і використовуючи в
роботі запам’ятайте.
ІІ
І ІІ
NaО
Алгоритм
1.
Записуємо валентність елементів
2.
Знаходимо спільне кратне для даних валентностей
3.
Це число ділимо на валентність кожного з елементів.
4.
Отриманий результат – це індекс відповідного елемента.
(Слайд № 11)
5.Закріплення вивченого
( колективне відпрацювання навичок)
·
Наш хімічний
марафон продовжується. Застосуємо
отримані знання для
ІІ ІІ І
ІІ
моделювання формул MgO , КО, АlO ,СuО, СuО
·
Наш марафон добігає
кінця, настав час останніх випробувань. На картках є завдання у порожню
клітинку моделюємо формулу речовини.Cмайлики тим хто перший, інші виконають вдома, як завдання
з програми для розвитку спортсменів
Елементи
|
O(ІІ)
|
Сa (ІІ)
|
|
Fe(ІІ)
|
|
Fe(Ш)
|
|
перевірка
виконаного завдання, якшо виконали всі, отримання
смайликів. (Слайд№12)
6.Рефлексія
Марафон, що сьогодні відбувся допоміг вам здобути нові знання. Про їх
важливість постійно згадують , у нашому класі також заховались вислови мудрих
людей. Чи помітили ви їх , якщо так , то зачитайте.
Знати
необхідно не тому, щоб тільки знати, але для того, щоб навчитися робити.
Максим Горький
Максим Горький
Що користі в тім, що ти багато чого знав, раз ти
невмів застосовувати твої знання до твоїх
потреб.
Франческо Петрарка
Франческо Петрарка
Недостатньо лише отримати знання; треба знайти їм застосування.
І.
Гете
- А
навіщо нам потрібні знання про спорт ?
- А чи змогли ми сьогодні отримати нові знання та навчитись їх застосовувати, чи виконали цілі що ставили на початку уроку ( Метод – прес) ( Слайд №13)
- А чи змогли ми сьогодні отримати нові знання та навчитись їх застосовувати, чи виконали цілі що ставили на початку уроку ( Метод – прес) ( Слайд №13)
Сьогодні
я дізнався…
Було
цікаво…
Я
зрозумів, що…
Мене
здивувало…
Я
набув…
Мені
вдалося…
Мені
захотілося…
ІІІ. Підсумок уроку
1.
Оцінювання та мотивація. ( Слайд №14)
Порахуйте смайлики: в кого їх 6,
5,4…1. За кількістю вчитель виставляє
оцінки та мотивує їх.
2.
Домашнє завдання ( Слайд №15)
Вивчити параграф 14,
письмово виконати № 100,101 ( письмово).
Підготувати повідомлення хімія в спорті.
( слайд № 16)